Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZUBR EVROPSKÝ


zubr.jpgPředstavuji vám zubra evropského.

Dozvíte se spoustu zajímavostí o tomto zvířeti. Prozradím vám výšku, hmotnost, délku zvířete. Také se dozvíte jak moc je zubr ohrožený a různé další věci. Také vám povím příběh o zubrovi, kde žije ve škole.

 

 

 

Chování a zvyky zvířete ve volné přírodě                                                                      
Žije v listnatých smíšených lesů, pouze v rezervacích. Živí se části rostlin, listy, pupeny, kůrou a trávou. Samice je březí 260-270 dní a rodí 1 mládě. Zubr je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě.Společně s bizonem americkým jsou jedinými dvěma žijícími zástupci rodu bizon.

Anatomie zvířete
Říše: živočichové
Třída: savci
Řád: sudokopytníci
Čeleď: turovití
Podčeleď : tuři
Rod: bizon
Délka: tělo: 2,5-3,5 m, ocas: 60-80 cm
Výška:  v kohoutku 1,8-2 m
Hmotnost: 350-1350 kg
 Vzhledově se velmi podobá bizonovi. Má světle až tmavě hnědou srst. Líná na jaře. 
 
Zvíře v naší ZOO
Zubr evropský, kterému říkali Zubřík kdysi žil v Brazílii. V roce 2011 o letních prázdninách odešel z brazilské rezervace a nenápadně nastoupil do letadla ČSA, které letělo do Slovenska. Nikdo z lidí netušil, že do prostoru s kufry nastoupil tunový zubr. Zubřík s podiveným obličejem koukal na kufry s oblečením. Když kufr otevřel začala zkouška oblečení. V tomto kufru byl společenský oblek, který si zubr oblékl. Radostně začal skákat až se propadl a padal přímo do Kladna.
Objevil se na náměstí Svobody a nastoupil na autobus číslo 3. V aoutubuse ho nikdo nepoznal, protože měl na sobě oblek. Vystoupil na Sítné a kráčil si to do sportovního gymnázia. Bylo asi 20.srpna a zubr se nastěhoval do zubní ordinace v gymnáziu.
Když začal školní rok, paní zubařka přišla do své zubní ordinace. Otevřela dveře, chvíli koukala na pána s oblekem a s jekotem vyběhla ven. Zubřík udělal jen ůůůůůh. Paní zubařka běžela za panem ředitelem a ten jí oznámil, že přijal nového zubaře. Zubařka se vrátila do ordinace a přivítala ho. Zubříka oblékla do bílého zástěry a pracoval tam jako sestřička. Když přišla Sára do ordinace zubřík ji přivítal a řekl "zubřík". Sára mu odpověděla "Zubřík"? Zubr šel na věc a zastoupil paní zubařku. Sára se ho trochu bála ale Zubřík jí vytrhl zub tak šikovně, že to ani necítila. Když Sára odcházela radostně řekla "ahoj Zubříku". Zubřík se jen usmál a zavolal si dalšího studenta. Paní zubařka ho pochválila a Zubříka zatáhla do jídelny. V jídelně Zubříkovi moc nechutnalo a se smutným obličejem jídlo vrátil. Zubr přišel do ordinace a hned měl práci. Přišel tam za ním starý pán, že potřebuje vyměnit protézu. Zubřík nevěděl co má dělat a tak mu tu starou protézu vyndal a dal mu svoje zuby. Pán poděkoval a s úsměvem odcházel. Protože měl Zubřík hlad a nic v ordinaci k jídlu nebylo, tak si vzal dědovi zuby. Chvíli to křupalo ale zubr byl moc šťastný. Ráno když přišla Anička k zubařce byla smutná,že nikde nevidí Zubříka. Zubr hned přiběhl a postaral se o Aniččiny zuby. Anička odešla a Zubr si dal tajně Aniččin zub. Jednoho dne ho paní zubařka načapala Zubříka a vyhodila ho. Další den přišel Zubr normálně do práce. Zubřík si zavolal dalšího studenta. Paní zubařka jen koukala a domluvila se s ním, že tady bude normálně pracovat, ale už nikdy nesmí ochutnat lidský zub. Zubr řekl jen "Zubr" a pracoval dál. Celý týden Zubr neochutnal lidský zub. Po víkendu přišel do zubní ordinace a měl hrozný hlad. Na stole spatřil zuby a běžel k nim. Sladce na ně koukl a olízl se. Všechny zuby strčil do pusy ale v tu ránu přišla paní zubařka. Vyhodila ho ven ale když se zubařka nedívala Zubřík tajně vlezl do skříně. Od té doby žije ve skříni po celý rok a někdy si vyleze pro nějaký zub.
 
Barbora Hamouzová
https://sgagya.estranky.cz/