Jdi na obsah Jdi na menu
 


Makak Magot

402.jpgÚvod:Seznámím vás  s  zvířetem Makokem Magotem.
 Dozvíte se zde také způsoby života:např. způsob hledání potravy a způsobu rozmnožování.Dozvíte se také v jakých částí polokoule  volně se pohybující žije a jaké obívá části(pouště,horské oblasti,moře).Dozvíte se ale i z jakých čeledí,řádů a nadřádu pochází.Táké se dozvíte v jakých částích školy se chovají a kdo se ujmul jejich péči.


Chování a zvyky zvířete ve volné přírodě:Hlavním areálem, kde se makak magot vyskytuje je severní Afrika. Především se jedná o oblast tamějšího pohoří Atlas. Nejraději má cedrové lesy střední části Atlasu v Maroku. Severní Afrika je také původní oblastí výskytu magotů. Ostatní zástupci rodu magot mají své působiště v Asii.V potravě dává makak magot přednost rostlinné stravě. Nejraději má plody, nepohrdne však ani listím. Neváhá vyšplhat se za ním do korun stromů, kde balancuje na větvích, jen proto, aby se dostal ke své pochutině. Ve svém jídelníčku také preferuje kůru stromů. Velmi rádi mají ovoce. Do své stravy zahrnují i nějaké ty bílkoviny v podobě drobného hmyzu.Dominantní samci mají přednostní právo výběru partnerky. Samice bývá březí po dobu sedmi měsíců. Pak se jí narodí jedno mládě, o které starostlivě pečuje. Po narození váží jen 400-800 gramů. Matka ho celou dobu nosí ho na hrudi. Když je mládě o něco starší, nechává se vozit na zádech. Během růstu se postupně osamostatňuje. A jako většina mláďat se vydává prozkoumávat nejbližší okolí. Mladý jedinec dospívá přibližně kolem třetího a čtvrtého roku života.
 

 

 

 

třída savci - Mammalia
řád primáti - Primates
čeleď kočkodanovití - Cercopithecidae
rod magot - Macaca

zvířete:Dospělý jedinec váží přibližně čtyři až patnáct kilogramů. Délka jeho těla se pohybuje v rozmezí 55-75 centimetrů. Hnědavě zbarvený hřbet přechází ve světlejší barvu na břiše. Hlava je v poměru k ostatní části těla celkem výrazná. Ušní lalůčky také nejsou nikterak nepatrné. U mláďat je patrné bílé zesvětlení kolem očí, nosu a tlamy. Průměrný věk jeho dožití je 15-20 let. Výjimeční však nejsou ani jedinci, kteří se dožijí 29 let. Makak magot má i jiné názvy. Jeden z nich nám přiblíží jeho vzhled. Jedná se totiž o magota bezocasého. Tím pádem můžeme říci, že jeho ocas dosahuje délky neuvěřitelných 0 centimetrů. Makakovi se také říká berberský nebo jen opice berberská (s barbarstvím to nemá nic společného) či turecká.
Zvíře v naší ZOO:Píše se dne 1.července o letní prázdniny kdy se učitel tělesné výchovy vydává na dovolenou do státu Maroko."Cesta v letadle byla zatím klidná,,Se smíchem oznamuje pan učitel,když jsme přiletěli na letiště bylo to uchvaltné,až byjící do oči.Nemohl jsem se vynadívat tý krásy a spokojenosti všech lidí a zvířat kolem tý pohody a veselý nálady,jakou asi na Kladně nepotkáte,,.Pan učitel tedy šel na hotel,další den ráno se vydal do místího pralesa.Najednou se vněm ocitl úplně sám bez dalších lidí,najednout se mu prohnal mráz po zádech,když uslyšel ty zvuky jakoby malý opičky.Jak se po pár minutách ukázalo byl to jak pan učitel pyšně oznámil MAKOK MAGUT.Toto malé stvoření ,ale bylo mládě ať se pan učitel rozhlížel sebevíc žádné dospělce neviděl,proto si řekl"Proč bych se o to mládě nepostaral sám,když jsem vychoval už 3 děti?,,.Po 12 dnech kdy měl hodinu před letem do České republiky se ,ale stalo něco co nikdo nečekel to mládě se od pana učitele nechtělo hnout,proto jak se po chvíly tělocvikář rozhodl si mládě vzal sebou.Nastává problém,mládě rostlo,rostlo a rostlo,vpodstatě už to ani nebylo mládě proto najednou pana učitele napadlo,co když mu najdu "DOMOV,,.Poslední možností která byla realní byla školní tělocvična,jsou tam přeci kruhy,žebřiny,žíněnky tam se bude mít výborně.začíná zaří nový školní rok a děti se s opičkou "Wilíkem,, začínají seznamovat stal se "atrakcí,, školy,každý na šole ho zbožňuje,snad jen jestli to není proti pravidlům.Wily si na lidi zvyknul tak že vrátit ho zpátky do divočiny už nikdo nebere v úvahu.Najednou je napadalo že vyberou peníze,na novou klec,výběch.Po úspěšné sbírce se vybralo přes 135.000 Kč.Ode dneška sídli Wily na školním hřišti.
Má se tak dobře že i žáci mu závidí .
google-obrázky
http://cs.wikipedia.org/wiki/Magot_bezocas%C3%BD
Bokšová Sára 
https://sgagya.estranky.cz/

 

 


Anatomie