Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta Mřížkovaná

krajta.jpg

úvod

Seznámím vás s krajtou Mřížkovanou a něco vám o ní řeknu

Legendární krajta mřížkovaná  zřejmě i nejdelším hadem světa. O její velikosti se dodnes vedou spory - svědkové uvádějí, že vlastnoručně změřili až 12 metrového hada, odborníci to však zpochybňují. Zatím nejdelší skutečně doložené měření nepřesahovalo 10 metrů. Anakonda velká, která dorůstá do menší délky ("jenom" 8 - 9 metrů), je celkově mohutnější a předčí tak krajtu mřížkovanou svojí hmotností. Tím se krajta mřížkovaná stává sice nejdelším, ale paradoxně až druhým nejtěžším hadem světa. Uvedené hodnoty jsou samozřejmě maximální možné, - skutečný běžný, průměrný vzrůst je zhruba poloviční.

Říše: Živočichové (Animalia)
 
Kmen: strunatci (Chordata)
 
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
 
Třída: plazi (Reptilia)
 
Řád: šupinatí (Squamata)
 
Podřád: hadi (Serpentes)
 
Čeleď: krajtovití (Pythonidae)
 
Rod: krajta (Python)
 

Chování a zvyky zvířete ve volné přírodě

Krajta mřížkovaná obývá jihovýchodní Asii, Indonésii a Filipíny. Je to typický obyvatel stále zeleného lesa, a dobře šplhá po stromech. Zdržuje se poblíž vod, nebo přímo na březích. Velice ráda se koupe, vydrží ve vodě celé hodiny. Proto často loví v rýžových polích. Její kořistí jsou převážně drobní savci, ptáci, nebo plazi, poblíž lidských obydlí si nezřídka upytlačí slepici, či menší selátko. Mohutní jedinci si dokonce troufnou na živočichy typu divokých prasat, telat buvolů, antilop, jelenů a dokonce i na lidi.

Krajta mřížkovaná je stejně jako ostatní krajty vzornou matkou. Páří se v říjnu - listopadu. Po 3 - 4 měsících gravidity snáší až k 50 vajec. Svoji snůšku obtáčí, zahřívá a chrání svým mohutným, svalnatým tělem. Inkubační doba je tak jako u většiny plazů závislá na teplotě a pohybuje se mezi 54 - 105 dny.

 stává se obětí poptávky po své krásně vzorované kůži. Ve své domovině je nemilosrdně pronásledována a lovena. Pro místní obyvatele představuje tento had navíc vítané zpestření jídelníčku a jeho některé vnitřní orgány využívá tradiční medicína. Jenom v roce 1985 prošlo mezinárodním obchodem téměř 680 000 exemplářů krajty mřížkované. Nyní je tento had, spolu s mnoha dalšími hroznýšovitými hady zanesen do přílohy II CITES.

Chov této krajty v bytových podmínkách je nevhodný, snad ještě omluvitelný při chovu mladých jedinců. Přerostlých a nezvladatelných hadů se pak jen těžko zbavujeme. Drobný chovatel si takového plaza nevezme a ani každá zoologická zahrada či instituce není k chovu obrovských hadů vybavena. Krajty mřížkované jsou velmi silní, rychlí a často velice útoční hadi. Proto je při manipulaci s většími jedinci, nutná spolupráce alespoň dvou, nebo raději více oso

Zvíře v naší škole:

Naše škola je plná tajemství jednou jsme s kamarádem šli do kabinetu do nejtemnější části naší školy.Všimli jsme si nějakých malých dvířek,po cestě zpátky do třídy jsme byli zvědaví a do dvířek jsma vstoupili.Naneštěstí to byla jen stará třída,když jsme už šli zpět kamarád si všiml vrzavé podlahy pod námi a že je nějaká prohnutá tak jsme ji zvedli a opravdu byly tam schody do podzemí, pod naší školu.Po dlouhém dohadování jsme se odvážili vstoupit na schody a postupovali jsme dolů.Dole byly 3 cesty 1. rovně , 2. doleva , 3. doprava na každé bylo něco napsáno na 1. bylo země jednorožců z cukrové vaty , na 2. bylo ostrov hladových zombí a na 3. bylo cesta do země zapomenutých zvířat a bufet.Rozhodli jsme se pro 3-tí cestu a hlavně pro ten bufet.Přišli jsme do země zapomenutých zvířat bylo tam 5 ostrovů ptáků,savců,hmyzu,obojživelníků a plazů.Chtěl jsem toho využít protože máme ve škole referát na zvířata a já mám Krajtu mřížkovanou a tak jsme zamířili na ostrov plazů a všechno co jsem zjistil je v mém referátu nad tímto PRAVDIVÍM příběhem.

Vypracoval : Sachr David

 

 

 ZDROJE : http://teraristika.chovzvirat.com/druhy/krajta-mrizkovana.html

      ODKAZ NA ŮVODNÍ STRÁNKU: https://sgagya.estranky.cz/