Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gepard štíhlý

800px-two_cheetahs_together-1-.jpgÚvod

Tento článek je o Gepardu štíhlém v naší zoo.Dozvíte se čím se živí,kde žije atd.

Chování a zvyky zvířete ve volné přírodě

Kde žije???Gepardi štíhlý se vyskytují především ve střední,západní a jížní Africe.Malá populace (max.200) snad ještě přežívá v nedostupných oblastech Íránu a Pákistánu.

Čím se živí???Gepard loví převážně malé kopytníky,jako je gazela Thomsonova,gazela Grantova nebo Impala.Příležitostně loví i drobnější savce.Po zabití kořisti dlouho odpočívá.

Gepard jako domácí zvíře???Gepardi se snadno ochočí a vycvičí.Už ve starém Egyptě a Indii byly cvičeni na lov Gazel.Gepard je jediná velká kočkovitá šelma,o které nemáme žadné zprávy,že by někdy napadla člověka.

Rozmnožování???Gepardi se rozmnožují celoročně,k námluvám ale dochází k období dešťů.Samice je březí 90-98 dní, poté v hnízdě z trávy vrhne 1 až 3 koťata.Mortalita je velmi vysoká, hlavně protože lvi hyeny nebo paviáni je zabíjejí, pokud je najdou. Matka proto koťata často přenáší z místa na místo. Přesto ale do jednoho roku věku přežije jen 5% mláďat. Matka je odstaví ve 4 měsících věku, mláďata s matkou zůstávají až do roku a půl věku a učí se lovit.Pohlavně dospívají ve třech letech, v přírodě se dožívají stáří až 12 let, v zajetí až 20 let.V zajetí se gepardi rozmnožují velmi špatně.

Rizika:Gepard je nelegálně loven kvůli atraktivní kožešině, také je pronásledován farmáři. Kvůli nárůstu lidské populace je zatlačován do rezervací, ve kterých žijí také lvi a hyeny, po člověku největší nepřátelé geparda.

Anatomie

 Třída:Savci

 Kmen:Strunatci  

  Řád: Šelmy               

 Podčeleď:Kočkovití          

  Rod:Gepard               

Zvíře v naší Zoo

Naše gepardice v zoo se jmenuje Jůlinka.Její výběh je na hřišti a přes zimu je ve třídě 106.Ale nemá sama výběh má tam ještě Adélku.Nejradši běhají a hrají si s hračkami a mají rádi když je někdo drbá na břichu.Dostávají najíst 2krát denně masa.Gepardi se v naší zoo nerormnožujou. 

Autor

Kristýna Klápštová 

Zdroje:         http://cs.wikipedia.org/wiki/Gepard_%C5%A1t%C3%ADhl%C3%BD                                                                        

         http://www.sekucz/ndabbb.estranky.